Webinar rijenZveme Vás na diskusní webinář na téma Udržitelná energetika na místní úrovni aneb co mohou udělat obce pro energetickou udržitelnost?

V úterý 6. října 2020 od 16:00 do 17:30 hodin

Beseda proběhne on-line pomocí platformy Zoom a bude streamována také na Youtube viz níže.

Energetika je jedním z největších přispěvatelů ke globální změně klimatu a je třeba, aby prošla hlubokou transformací, během které se musí transformovat na nízkoemisní. Důležitým příspěvkem k tomuto kroku mohou být také místní energetická řešení jednotlivých obcí. Jaká řešení a jaké překážky tohoto přechodu dnes existují? Co mohou udělat jednotlivé obce, aby snížily svoji uhlíkovou stopu právě v energetické oblasti?

SeminarJCUDne 23. 4. 2020 se uskutečnil webinář s názvem „Udržitelné podnikání“, který organizovala Univerzita Karlova – Centrum pro otázky životního prostředí, Ekonomická fakulta JU a NS MAS v rámci společného projektu TAČR TL02000012. Webináře, který zahrnoval tyto 2 přednášky, se zúčastnilo online 50 účastníků.

Jak využít sítě spolupráce v podnikání z pohledu Jihočeské hospodářské komory – Ing. Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory –  záznam najdete zde.

Situace podnikatelů v mimořádných opatřeních – Ing. Tomáš Hajdušek, daňový poradce – záznam najdete zde.

HeraklionZástupci dvanácti RCE z deseti zemí se sešly ve dnech 13. a 14. září 2019 na každoročním setkání v Heraklionu na Krétě. Téma setkání tentokrát bylo "Klimatická změna, udržitelné zemědělství a bezpečnost potravin". RCE Česko zastupovali Jana Dlouhá, Jiří Dlouhý a Iveta Šindelářová.

Více informací o setkání najdete na stránce Global RCE Network page.

V prvním roce projekt vybere nejnovější poznatky o environmentálních aspektech spotřebního chování (kvantitativní hledisko – hodnocení a prevence environmentálních dopadů; kvalitativní pohled – změna životního stylu); určí relevanci pro vzdělávání. Vybere dále koncepty a metodické nástroje pro podporu změny vzorců chování: hodnoty udržitelnosti a (životní) orientace, kompetence, kreativita pro inovace, kritické myšlení, orientace v informačním prostředí, školní prostředí (whole-institutional approach). Na základě teoretických východisek a dialogu s učiteli z praxe vytvoří v druhém roce metodické materiály a zahájí testování. Reflexe výsledků ve třetím roce zahrne zkušenosti z procesu učení i sdílení/přenosu znalostí; výsledkem bude metodika obsahující podklady pro evidence-based policy.

DSC4053mMnoho z nás jistě přemýšlí o tom, jak sami ovlivňujeme nepříznivé procesy na Zemi, jako je klimatická změna nebo jak přispíváme ke konkrétním problémům, například vzniku odpadů. Náš běžný životní styl zanechává ekologickou stopu, která ničivě dopadá na přírodu a její obyvatele. Chceme ovšem, či můžeme změnit naše zvyklosti? A jak? Pomáhá nám v tom prostředí, ve kterém žijeme, a systémová opatření?

Letošní Globální konference RCE proběhla 7. a 8. prosince 2018 a hostila jej University of Phillipinnes, Cebu, Filipíny (viz stránky konference). Síť RCE se stále rozrůstá, letos přibylo dalších 5 členů z různých světadílů, a tento model se tak soustavně rozvíjí, jednotlivé sítě se v rámci svých regionálních i celosvětových setkání vzájemně učí ze zkušeností.

Prezentace RCE Česko na konferenci

DSC8158mRok po ustavení Regionálního centra expertizy Česko se odehrálo setkání jeho členů, poradního sboru RCE a zástupců dalších spolupracujících organizací. Chtěli jsme se podělit o naše plány a případně do nich také zapojit zájemce o spolupráci. Setkání RCE Česko se konalo 23. 5. 2018 v prostorách Informačního centra OSN, za vydatného přispění jeho ředitele Michala Broži a jeho spolupracovníků.