Vytváříme systém celoživotního vzdělávání pro podporu schopností a kapacit obyvatel k udržitelnému rozvoji v regionech ČR, prostřednictvím Národní sítě Místních akčních skupin.
O projektu „Udržitelný rozvoj na místní úrovni – propojení teorie a praxe“
Cílem projektu „Udržitelný rozvoj na místní úrovni – propojení teorie a praxe“ je přispět ke zlepšení života v (odlehlých) regionech naší země, kde jsou rozvojové příležitosti dosud omezené či bývají založeny na environmentálně a/nebo sociálně nepříznivých praktikách. Abychom tohoto cíle dosáhli, vytváříme síť odborníků a lidí z praxe, kteří se mohou podělit o své znalosti a zkušenosti. Myslíme si, že současné problémy, kterým regiony čelí, nelze řešit pouze „od stolu“ (byť s vědeckými podklady); řešení ale nepřinese ani samotná praxe, protože v mnoha ohledech se mění základní podmínky, přicházejí nové podněty a rizika. Proto chceme různé pohledy a přístupy propojit – vytváříme tak síť spolupráce zaměřenou na podporu udržitelného rozvoje založeného na místních zdrojích a znalostech.
Okruhy udržitelnosti – témata
Abychom posílili schopnosti a kapacity obyvatel k udržitelnému rozvoji na regionální úrovni, připravili jsme program celoživotního vzdělávání pro regiony ČR. Vytváříme metodické a informační materiály pro několik tematických okruhů, a to na základě nejnovějšího vědeckého poznání v dané oblasti i zkušeností praxe (každý z modulů je postaven na odborných znalostech i sdílení dobré praxe). Kromě potřeby nastartovat procesy vedoucí k pochopení konceptu udržitelného regionálního rozvoje a jeho cílů (SDGs) a jeho praktickému uchopení aktéry „zdola“ poskytne projekt prostor i ke zpětné vazbě ze strany těchto aktérů, s následným popisem či analýzou místní situace, což by mělo pomoci řešit problémy a potřeby obcí a regionů v dlouhodobějším měřítku, a promítnout se i do rozhodování a tvorby strategií na různých úrovních.
Obsahy seminářů
Jde o celoroční cyklus seminářů Jak nastartovat místní udržitelný rozvoj v praxi?, který místním obyvatelům a státní správě zprostředkuje znalosti potřebné ke změnám v podnikání a životním stylu, je by vedly k udržitelnosti. Vytvoření nabídky seminářů s dopadem na málo rozvinuté oblasti či regiony zahrnuje 9 témat v akademickém roce 2019/2020, a stejný počet v r. 2020/2021.
Všechny materiály ze seminářů naleznete zde: https://dlcv.cuni.cz/course/view.php?id=336. Na tyto stránky vstupte jako „host“. Jsou zde postupně publikována témata probíhajících seminářů a k těm již uskutečněným zde naleznete podklady.
Téma semináře |
Tematické okruhy |
1. Bezodpadové Česko |
Cirkulární ekonomika od A do Z |
2. Příležitosti/bariéry rozvoje venkova a malých měst v ČR |
Město a venkov - životní styl, jeho proměny a venkovská specifika |
3. Bezuhlíkové Česko |
Energetika na místní úrovni, možnosti úspor ve stavebnictví, dopravě atd. |
4. Otevřené Česko |
Participace v politickém rozhodování, vize komunity a jak k ní dojít |
5. Česko – udržitelně krásná zem to na pohled |
Krajina a její role v mitigaci/adaptaci klimatické změny: ekosystémové služby, regenerativní hospodaření, lesy, výsadby stromů. |
6. Nové ekonomické příležitosti |
Environmentálně příznivá ekonomika (cirkulární ekonomika, bioekonomika atd.) |
7. Klimaticky bezpečné Česko |
Přístupy podporující biodiverzitu zemědělské krajiny, komplexní pozemkové úpravy, příležitosti pro malé zemědělce, ochrana půdy, rozvoj komunitně podporovaného zemědělství |
8. Udržitelné podnikání |
Trh práce, podnikání a komunitní pohled na místní ekonomiku, sítě spolupráce a jejich potenciál pro podporu drobných podnikatelů. |
9. Místní kultura a její potenciál pro (udržitelný) rozvoj |
Role kultury a vzdělávání, spolupráce profesionálů z různých oborů pro utváření veřejného prostoru, dialog a komunitní plánování |
Cyklus seminářů Jak nastartovat místní udržitelný rozvoj v praxi? je určen pro Národní síť Místních akčních skupin, která zve své členy zde: http://nsmascr.cz/mistni-udrzitelny-rozvoj-v-praxi-mas/.
Příklady dobré praxe
Naším cílem je podpořit transformační procesy ve směru bottom-up – k tomuto cíli podporujeme procesy, které mohou přispět k regionálnímu udržitelnému rozvoji. Dle analýzy potřeb chybí na této úrovni motivace a znalosti potřebné pro inovace, v důsledku čehož procesy rozvoje stagnují a trendy (demografické, sociální, ekonomické) jsou nepříznivé. Snažíme se o interaktivní přístup, v rámci kterého co nejvíce využíváme dobrou praxi z míst a regionů ČR, o které se dozvíme od Vás. Svou zkušeností tedy můžete přispět i vy.
O projektu
Projekt projektu TL02000012 „Udržitelný rozvoj na místní úrovni – propojení teorie a praxe“
Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, https://www.czp.cuni.cz,
Jihočeské univerzity (Katedry regionálního managementu), https://www.ef.jcu.cz/o-fakulte/katedry/katedra-regionalniho-managementu,
Národní sítě MAS, http://nsmascr.cz v roli aplikačního garanta
a Regionálního centra expertizy Česko, http://rce.czp.cuni.cz/., k jehož rozvoji má projekt přispět.
Projekt je dále podpořen: IC OSN a Společností pro trvale udržitelný život.
Projekt TL02000012 je podpořen v rámci výzvy TAČR ve 2. Veřejné soutěži programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA.
Doba trvání: 02.2019 – 01.2022