Celosvětová síť Regionálních center expertízy byla založena v roce 2003 Institutem pro pokročilá studia udržitelnosti Univerzity OSN (UNU-IAS); tato instituce ji od té doby spravuje. UNU-IAS také nová RCE akredituje; do dnešního dne již oficálně uznal 175 RCE po celém světě.

RCE je síť existujících formálních, neformálních a informálních organizací, které prosazují cíle udržitelného rozvoje v místních a regionálních komunitách, a to prostřednictvím vzdělávání. RCE po celém světě dnes takové instituce působící na regionální/místní úrovni sdružují a vytvářejí příležitosti pro jejich spolupráci; vznikají tak inovační platformy pro sdílení informací a zkušeností a pro podporu dialogu mezi regionálními/místními aktéry. Vytvářejí znalostní bázi pro místně zakotvené učení a podporují čtyři hlavní cíle tzv. transformativního učení k udržitelnosti, konkrétně:

1. Přeorientovat současné vzdělávání směrem k udržitelnému rozvoji, a to ve stávajících programech/předmětech, učebních osnovách i na úrovni místních komunit.
  2. Zvyšovat přístup ke kvalitnímu vzdělávání, což má značný význam  v regionálním kontextu;
  3. Poskytovat vzdělávací programy pro školitele a vyvíjet pro ně metodiky a učební materiály;
  4. Zvyšovat povědomí veřejnosti o roli pedagogů při naplňování vize udržitelné budoucnosti. RCE podporují dlouhodobé cíle VUR, jako je ochrana životního prostředí, sociální spravedlnost a zlepšování kvality života.